Bim İş İlanları Bayilik & Franchising Şartları Bayilik & Franchising Şartları

 • Bim İş İlanları Bayilik & Franchising Şartları
 • 0 Başvuran Sayısı
 • 656 Görüntülenme Sayısı
 • Bayilik İçin Başvur!


Ülke Türkiye Yer Seçimi -
Kuruluş Yılı 1995 Şube Adet 8000+
Yatırım Bütçesi 5000000000000 TL Firma Yetkilisi -
Başlangıç Bedeli - Firma Mail iletisim@bim.com.tr
Ortalama Kâr Oranı 60 Firma Telefon 0 850 254 44 44
Firma Web Sitesi https://www.bim.com.tr/

BİM ŞUBESİ AÇMAK İSTİYORUM

Market zincirleri günümüzde en karlı yatırımlar arasında yer alır. Pandemi sürecinde aktif devam eden bir sektör olan marketler yatırımcılar tarafından oldukça dikkat çekmektedir. BİM market zincirlerinin arasında yer alan bir markadır. Türkiye’deki BİM market sayısı ise 8.530 tanedir. Karlı bir yatırım olmasından dolayı birçok insan bu market zincirine dahil olmak istemektedir. Peki BİM şubesi açmak istiyorum diyorsanız neler yapmalısınız? BİM franchise almak için neler yapmak gerekir?

Franchise Nedir?

Bir franchise, kanıtlanmış bir geçmişe, başarılı bir eğitim programına, sağlam bir tedarik zincirine ve uzman teknik desteğe sahip mevcut, başarılı bir iş modelini satın alma fırsatı sunar. En iyi bilinen bayiliklerden bazıları, düşük başarısızlık şansı ile etkileyici başarı oranlarına sahiptir. Bir franchise satın almayı düşünüyorsanız, avantajların yanı sıra dezavantajları da bilmek, bunun sizin için doğru girişim olup olmadığına en iyi şekilde karar vermenize yardımcı olabilir.

Franchise Sahibi Olmanın Avantajları

Bir franchise sahibi olmanın çeşitli avantajları vardır. Bu avantajlar insanları franchise üzerine yatırım yapmaya teşvik eder. Zincirlerin kurulmasında sağladığı avantajlardır.

Düşük Başarısızlık Oranı:

Bir franchise satın aldığınızda, başarılı olmuş yerleşik bir konsept satın alıyorsunuz. İstatistikler, franchise'ların bağımsız yeni kurulan işletmelerden çok daha iyi bir başarı şansına sahip olduğunu gösteriyor.

İş Yardımı:

 Franchise sahipleri, işlerinin ömrü boyunca değerli yardım alırlar. Birçok franchise aslında anahtar teslim operasyonlardır. Bir franchise satın aldığınızda, işinizi başlatmak için gereken tüm ekipman, sarf malzemeleri ve talimatları alırsınız. Çoğu durumda, sürekli eğitim alırsınız ve yönetim ve pazarlama konusunda yardım alırsınız. Örneğin, franchise'ınız ana şirketin ulusal pazarlama kampanyalarından faydalanacaktır.

Satın Alma Gücü:

 Franchise'ınız, tasarrufları franchise alanlara aktaran ana şirketin toplu satın alma gücünden faydalanacaktır. Bu nedenle, envanter ve sarf malzemeleri bir franchise için bağımsız bir şirkete göre daha az maliyetlidir.

Marka Gücü:

  Birçok tanınmış franchise, ulusal marka bilinirliğine sahiptir. Bir franchise sahibi olmak, yerleşik sadık müşterileri olan bir işletme satın almaya benzer .

Karlar:

 Bir franchise işletmesi son derece karlı olabilir. Büyük firmalar büyük yatırım gerektirse de yüksek kar veya kesin kazanma ihtimali sunar. Eğer yapılan analizler sonucunda franchise aldıysanız ve sonuç olumlu olmadı, kar edemediyseniz bazı firmalar zararınızı karşılar.

Franchise Sahibi Olmanın Dezavantajları

Her şeyin bir avantajı birde dezavantajı mevcuttur. Yatırım yapacağız zaman bunlara dikkat etmenizde fayda vardır. Bir franchise sahibi olmanın dezavantajları da dikkate alınmalı ve şunları içermelidir:

Kurallar Ve Yönergeler:

 Bir franchise satın almanın ana dezavantajı, franchise verenin kurallarına ve yönergelerine uymanız gerektiğidir. Bazı franchisor'lar, sözde bağımsız bir işletme sahibi olarak sizin dayanılmaz bulabileceğiniz bir derecede kontrol uygular. Franchise sözleşmesine bağlı olarak, franchise veren, iş yeri gibi belirli şartları dikte edebilir; çalışma saatleri, ürün fiyatlandırma; tabela, düzen ve mobilya; franchisor tarafından sağlanan ürünlerin kullanımı, ve franchise yeniden satış koşulları. Bu kontrol seviyesinin argümanı, her bir franchise lokasyonunun müşteriye aynı görünüm ve hissi vermesi için ürünün tek biçimliliğini korumaktır.

Devam Eden Maliyetler: Orijinal franchise ücretinin yanı sıra, franchise'ınızın ticari gelirinden elde edilen telif ücretlerinin bir yüzdesinin franchise verene her ay ödenmesi gerekecektir. Franchise veren ayrıca sağlanan hizmetler için reklam maliyeti gibi ek ücretler talep edebilir.

Devam Eden Destek: Tüm franchise verenler, işletmenizin ömrü boyunca aynı derecede yardım sunmaz. Bazıları sadece başlangıç işlemleridir ve başlangıçtan sonraki her şey size kalmıştır. Diğerleri, asla gerçekleşmeyecek olan sürekli eğitim ve destek vaatlerinde bulunur.

Maliyet:  Tanınmış bir franchise satın almak maliyetlidir. Bu sizin tercihinizse, büyük miktarda parayı önceden sağlamanız veya gerekli finansmanı ayarlamanız gerekecektir. Size daha iyi bir fikir vermek için, aşağıdaki tablo bazı büyük fast food bayilikleri için son maliyetler ve sermaye gereksinimleri sunmaktadır:

Franchise Başvurusu

Satın almak istediğiniz bir franchise bulduysanız, öncelikle franchise veren ile iletişime geçmelisiniz. Bir ilgiyi ifade ettikten sonra, franchise veren muhtemelen sizden bir anket veya başvuru formu doldurmanızı isteyecektir. Başvuruyu doldururken, kişisel varlıklarınız ve eşinizin mali durumu gibi mali durumunuzla ilgili sorulara ayrıntılı cevaplar vermeye hazır olun. Franchise veren, taahhüdü yerine getirmek için finansal olarak hazır olduğunuzdan ve işin finansal bir zorlukla karşılaşması durumunda gerekli desteğe sahip olduğunuzdan emin olmak ister.

Diğer sorular deneyiminiz, geçmişiniz ve hedeflerinizle ilgili olabilir ve işi başarılı bir şekilde ve franchise modeline uygun olarak yürütme konusundaki yetkinliğinizi gösterebilir. Bir franchise'ın başarısı geliştirdikleri sistemin tek tip uygulanmasına bağlı olduğundan, franchise modelinin sürdürülmesi franchise sahipleri için özellikle önemlidir.

Görüşme

Anketi veya başvuru testini geçtikten sonraki adım, franchise veren ile görüşmektir. Franchise veren sizin ilginizi, bağlılığınızı ve uygunluğunuzu keşfetmeye devam edecektir; Amacınız franchise hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmektir.

Franchise Sözleşmesi

Franchisor sizin uygun bir franchise sahibi olduğunuza karar verirse , size her iki tarafın yükümlülüklerini ortaya koyan bir franchise sözleşmesi teklif edilecektir . Sözleşme hakkında yasal tavsiye almalı ve dikkatlice gözden geçirmelisiniz. Diğer herhangi bir sözleşme gibi, bazı yönleri müzakereye açık olabilir. Ayrıca her sözleşmede olduğu gibi, franchise veren/franchisee ilişkisine ilişkin verilen ve franchise sözleşmesinde yer almayan vaatler varsa, bunların dahil edilmesini talep edin.

Sonuç

Bir franchise satın almak, gerekli özeni göstermeniz ve franchise'ı tam olarak araştırmanız gereken herhangi bir işi satın almak gibidir. Ancak, bir franchise operasyonu için uygunsanız ve doğru franchise'ı seçerseniz, franchise sahibi olmak gerçekten de başarıya giden hızlı yol olabilir.

BİM Franchise Almak İçin Şartlar

BİM diğer zincir marketlerin aksine asla franchise yani bayilik vermez. Bunun nedeni ise firmanın kalitesinin düşmesidir. Bundan dolayı kontrollü elinde bulundurmak ister. Fakat BİM ile çalışmanız imkansız değildir. Eğer bir BİM market zinciri ile çalışmak istiyorsanız tek bir şartı bulunmaktadır. Bir kiralık yere sahip olmak.

BİM şubesi açmak isteyebilirsiniz.  Fakat bu durum market zincirinin kurallarına aykırıdır. Fakat bu zincirden kiralık yeri, dükkânı, mağazası olanlar yaralanabilir. Eğer büyük firma ile çalışarak kiracınızı garantilemek istiyorsanız tek yapmanız gereken bu alana sahip olmanızdır.

Sonrasında BİM internet sitesine girerek ‘’kiralık yeriniz var mı?’’ butonuna basmaktır. Bu sayede mağazanızı BİM’e kiraya verebilir ve bu zincirin içerisinde var olabilirsiniz. Ama unutmayınız market size ait olmayacak sadece kiralayacaklardır.

Kiralık Yeriniz Var Mı?

BİM direk olarak mağaza sahibi ile iletişime geçerek aracı kavramı ortadan kaldırmış ve kontrollü olarak kalitesini ve standartlarını koruya çalışmıştır. Zincire kiralama işlemini yaptırmak için şu aşamaları takip etmelisiniz.

BİM web sitesine girerek’’ Kiralık yeriniz var mı?’’ yazısına tıklamalısınız. Sonrasında sizden şu bilgileri isteyecektir.

 • Mağaza Sahibinin Adı Soyadı
 • Telefon Numarası E – Posta Adresi
 • Sahip Olduğu Mağazanın Metrekaresi Sahip Olduğu Mağazanın Satış Alanı
 • Sahip Olduğu Mağazanın Bodrum Ve Depolama Alanı
 • Sahip Olduğu Mağazanın Asma Kat Metrekaresi
 • Sahip Olduğu Mağazanın Bulunduğu Semt – Mahalle
 • Sahip Olduğu Mağazanın Bulunduğu Cadde – Bulvar
 • Sahip Olduğu Mağazanın Bulunduğu Sokak – Numara
 • Sahip Olduğu Mağazanın Bulunduğu İl – İlçe

BİM mağaza kiralama işlemini maksimum 10 yıl olarak yapmaktadır. En fazla mağazanızı 10 yıl kiralayabilir. Sözleşme şartının kesin maddesi budur. Talep ettiği bilgiler eğer uygun görülür ise yetkili kişiler sizinle iletişime geçecektir.

Çevreniz Başka Marketler Varsa BİM Şube Açabilir?

Ülkemizde bazı yasalar ile tek el sisteminin önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Bundan dolayı rekabet kurulu eğer çevreniz tek bir market varsa veya farklı markalarda farklı kesime hitap eden marketler mevcut ise rekabet kurulu yeni market açımı desteklemektedir.

Eğer mağazanızın bulunduğu konumda başka bir marka market varsa hedef kitle ölçümlerinden sonra BİM mağazanızı kiralamayı kabul edebilir. Bundan dolayı hem demografik özellikler hem de hedef kitle etkili olduğu kadar rekabet olup olmaması da önem arz eder.

Kiralama Bedeli Ne Kadar?

Eğer mağazanızı kiralamak istiyorsanız belirli bir bedel karşılığında hak ettiği kirayı ödemesini beklerseniz. Bir market zincirine kiralamak, kirayı tam almanıza, ödeme aksaklıkların azalmasına ve uzun süre kiracı arama derdiniz ortadan kaldırsa da kira bedeli önem teşkil eder.

Fakat BİM şube açarken net bir fiyat teklifi vermez. Mağazanın konumu, büyüklüğü depo alanı birçok özellikle mağaza kiralama bedelinin oluşmasını sağlar. Bundan dolayı kiralama bedelini yetkili kişiler konuma göre belirlemektedir.

BİM şubesi açmak istiyorum talebinizi BİM müşteri hizmetleri numarasını ‘’ 0 850 254 44 44’’ arayarak veya Mağaza kiralamak için BİM, e – posta adresi’’ iletisim@bim.com.tr’’ iletebilirsiniz.

Siyah Bim Nedir?

BİM market zinciri hızlı büyüyen ve gittikçe daha çok insana hizmet sunan bir market ağıdır. Türkiye’de Mısır’da ve Fas’ta marketleri bulunan BİM kendi ürünlerini üretmekte ve çeşitli markaların ürünlerini satmaktadır.  BİM ürünleri genellikle uygun fiyata satılan ürünlerdir. Ürünlerini uygun fiyata satmasının sebebi ise şunlardır;

 • Estetik kaygı taşımayan mağaza tasarımı.
 • Raf yerine kolilerde satılan ürünlerin olması.
 • Sade ve düz içeriğe sahip olması.
 • Kendi ürünlerini üretmesi.
 • Mağaza sayısının fazla olmasından dolayı sürümden kazanmasıdır.

BİM uygun fiyatlı ürünler sattığı için birçok insan tarafından eleştirilmekte ve çeşitli suçlamalara maruz kalmıştır. BİM uygun fiyatlı ürünler satması ise büyümesine neden olan faktörler arasındadır.

BİM hızla büyüyen market zincirleri arasında yerini alır. Hızlı büyümesinin yanında bazı tasarım değişikleri meydana gelmiştir. BİM ürünleri uygun fiyatından dolayı fazla eleştirilmiş ve hedef kitlesine ulaşamadığı dönemler olmuştur. BİM kalitesini ve uygun fiyatını kanıtladığı için artık geniş hedef kitlelere ulaşabilmektedir.

Uzun soluklu olan bu firma yeni BİM şubeleri siyah olarak tasarlandı. Yeni açılan BİM şubeleri siyah renktedir. Eski şubeler ise zamanla siyaha dönmektedir. Sadece ve masrafsız tasarımı beyazdan siyaha döndürmüş içerik olarak ise aynı bırakmıştır.

BİM Marketler Neden Bu kadar Yaygın

BİM diğer market zincirlerine göre daha çok toptan satış mağazasını andıran bir tasarım sunar. Müşteriye ürün satmak yerine ihtiyacı kadar olanı alması için ona fırsat sunar. Tasarım maliyetlerinden kaçması, gerekli kadar personel çalıştırması, ambalaj ve marka gibi ürün bedeli dışındaki harcamaları engellemesi ile BİM marketler müşterin gönlünü kazanmış ve büyük bir hedef kitlesi yakalamıştır. BİM marketlerden alışveriş yapan müşterin memnun ayrılması BİM’e gelen sayısını arttırmış bundan dolayı daha çok markete ihtiyaç duyulmuştur. Müşteri odaklı bir politika benimseyen bu market zincirinin bayilik vermemesi sebebi de bundan dolayıdır. Bayilik alamasanız bile kiralama işleme ile sizde BİM ailesine katılabilirsiniz.

YorumlarNot: Yorumlarınızda: Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

Bu firma için yorum bulunmamaktadır. İlk yorum yapan sen ol!

Bayilik Başvurusu Yapanlar


İlk bayilik başvurusu yapan sen ol!

Bayilik İçin Başvur!