Watsons İş İlanları Bayilik & Franchising Şartları Bayilik & Franchising Şartları

 • Watsons İş İlanları Bayilik & Franchising Şartları
 • 3 Başvuran Sayısı
 • 524 Görüntülenme Sayısı
 • Bayilik İçin Başvur!


Ülke Hong Kong Yer Seçimi -
Kuruluş Yılı 1828 Şube Adet 350
Yatırım Bütçesi - TL Firma Yetkilisi -
Başlangıç Bedeli - Firma Mail -
Ortalama Kâr Oranı - Firma Telefon 0850 755 9987
Firma Web Sitesi -

Watsons Bayilik

Watsons, hem ülkemizde hem de dünya genelinde bilinen bir mağazadır. Watsons bayilik de girişimciler tarafından merak edilen konulardan olmuştur. Watsons mağazalarının bayilik verme konusundaki durumu ve şartlar konusunda belirli durumlar söz konusudur. Ancak öncesinde Watsons ile ilgili belirli kuralları belirtelim. Watsons, hem kadınlarla ilgili hem de erkeklerle ilgili belirli kozmetik ürünleri satmaktadır. Hem kadınlar hem de erkekler kozmetik ürünler için oldukça fazla ilgili gösterirken, Watsons’u tercih ederler. Bu sebeple de kozmetik mağazaları açmak isteyen pek çok girişimci vardır. Ayrıca günümüzde, kozmetik ürünlerine olan talepler daha da artmaktadır. Dolayısıyla sağlam adımlarla başlamak isteyen yatırımcılar da Watsons bayilik alma konusunda araştırma yapmaktadır. Kozmetik sektöründe pek çok ülkede hizmet veren Watsons, kozmetik mağazalar zinciri alanında adını iyi bir şekilde duyurmuştur. 1800’lü yıllara dayanan tarihi geçmişi ile birlikte 1841 yılında şirket kurulmuştur.

Watsons Bayilik Alma Şartları

Watsons bayilik alma şartları bir takım aşamalardan oluşmaktadır. Öncelikle Watsons, bayilik verdiği zaman bu kişileri oldukça iyi seçmektedir. Bu nedenle de bazı şartlar bazı girişimciler için biraz ağır gelebilmektedir. Watsons franchise almak isteyen girişimciler, kar elde edebilmek için belirli bir maliyete sahip olmalıdır. Eğer buradan bayilik almaya karar verirseniz ücreti çok kısa bir süre içinde çıkarabilirsiniz.

Bunun yanı sıra yapılacak olan kampanyalar ve cirolar da değişkenlik göstermektedir. Watsons bayilik alma şartları arasında aşağıdakiler dikkate alınmalıdır:

 • Mağazanın ön kısmında en az 8 metrelik bir boş alan bulunmalıdır
 • Mağazanın açılacağı yer için en az 300 metrekarelik bir alanda açılmalıdır
 • Girişimci olan kişinin en az 2 senelik kozmetik sektöründe deneyimi olmalıdır
 • Girişimcinin banka dökümleri ile ıspatlanması koşuluyla en az 500 000 bin dolarlık bir sermaye olmalıdır
 • Bankalardan banka teminat mektubunun talep edilmesi gerekmektedir.

Bunlar temel şartlar olmakla beraber, bu şartların sağlanması halinde Watsons, bayilik vermektedir. Watsons kozmetik mağazalar zincirinin 13 ülkede yeri olmakla beraber ürün çeşitliliği de 25 binin üzerindedir.

Watsons Bayililik Ücreti

Watsons bayilik konusunda firma, müşteri odaklı olduğu için müşterilerine karşı belirli diiplinler sağlamaktadır. Firmadan bayilik almak için belirli bir ücret de ödenmelidir. Buna da bayilik ücreti veya isim hakkı bedeli denir. Bayilik almak isteyen kişiler, Watsons’a bu bedeli ödemekle mükelleftir. En az 500 000 bin dolar veya Euro bazında 500 000 bin dolara tekabül edecek bir sermayenizin olması gerekir. Başvuru yapıldıktan sonra da isim hakkı bedeli talep edilmektedir. Ancak isim hakkı için net bir bedel söz konusu değildir. Dolayısıyla belirli şartlar karşılandıktan sonra başvuran kişiye isim hakkı ile ilgili ayrıntılı bilgiler verilmektedir. Siz de Watsons bayiliği alma gibi bir sürece girdiyseniz isim bedeli hakkını da göz önünde bulundurmalısınız. Tüm bu ücretler ve isim bedeli dâhil olmak üzere en kısa süre içerisinde çıkarabileceğinize emin olun.

Bayilik Başvurusu İçin Neler Yapmalısınız?

Watsons gibi büyük marka ile anlaşma sağlamak için öncelikle bu mağaza zincirinin bayilik şartlarını incelemelisiniz. İnceleme sonucunda belirli şartları sağlarsanız firmaya doğrudan başvuru yapabilirsiniz.

Watsons distribütörüne başvurmak için firma ile iletişim kanallarından iletişime geçmeniz gerekmektedir. Büyük olasılıkla sizi yüz yüze görüşmeye davet edeceklerdir. Bayi başvuru sürecinde sizden bazı bilgiler istenecektir.

Başvuru belgelerini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

 • Watsons bayisi olarak değerlendirilen mağazanın konumu hakkında detaylı bilgi.
 • Mağaza içinde ve dışında çekilmiş fotoğraflar
 • Mağazanın iç ve dış ölçümleri ve dokümantasyonu
 • Mağazanın tapusu veya kira sözleşmesi hakkında bilgiler olan belgeler
 • Çeşitli ticaret odalarına şirket kaydı başvurusu için belgeleri ve imza bildirimlerinin gönderilmesi
 • Bayinin oturma izni için başvurulması
 • Bayilik başvurusunda bulunan kişinin adli sicil kaydı ve nüfus kaydı örneği

Tüm bu belgeler dikkatli ve eksiksiz bir şekilde sunulduğu zaman başvuru süreci de hızlanmaktadır. Dolayısıyla bu konuda dikkatli olmalısınız.

Watsons Bayiliğini Almak İçin İpuçları

Eğer mutlaka bu bayiliği almak için karar verdiyseniz sizlere birkaç ipucu vermek istiyoruz. Başvurularınızın olumlu olması için belirli kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunlar;

 • Mağaza için seçilen lokasyon ana cadde üzerinde önemlidir. Çünkü müşteri potansiyeli yüksek olması açısından bu iyi bir kriterdir.
 • Mağaza için seçilen yerin en az 300 metrekare olması şartını sağlamalıdır.
 • AVM'lerde açması planlanan mağazaların avantajları daha fazladır. Bazı alışveriş merkezlerindeki mağazaların 300 metrekareden küçük olabileceğini de görebilirsiniz. Burada bu gereklilik biraz genişletilebilir. Yani bu konuda Watsons sizlere tolerans gösterebilir.
 • Gösterilecek teminatın 500.000 doları aşması daha iyidir.
 • 300 metrekarelik alana ek olarak depo alanına sahip olması da bir avantajdır.

Türkiye’de Bulunan Watsons Şubeleri

Watsons 13 ülkede hizmet vermektedir. Türkiye de bu ülkelerde önemli bir konuma sahiptir. Türkiye'de 3.000'den fazla çalışanı olan Watsons mağazalarının 300'den fazla da şubesi bulunmaktadır. Her geçen gün büyüdüğü düşünüldüğünde, kozmetik alanında mağaza açmak isteyen yatırımcıların burada dağıtım haklarını elde etmeleri avantajlı görülmektedir. Gratis, şirketin şu anki en büyük rakibi gibi görünmektedir. Watsons ayrıca şubelerinin dışında bir Watsons kozmetik köşe uygulamasına da sahiptir. Çünkü Watsons her yerde mağaza açmamaktadır.  Bunun yanı sıra şubelerin olmadığı ve talebin olduğu yerlere köşe satış noktaları kurulmaktadır. Bu sistemde eczane veya benzeri bir yer kararlaştırılır ve mağazanın köşesinde bir tezgah açılır. Watsons ürünlerinin bir kısmı bu şekilde açık bir stantta sergilenmektedir. Bu konuda ürün çeşitliliği biraz zengin olsa da marka değerini koruyarak müşterilerine hizmet vermektedir.

Watsons İş Hacminin Büyümesi

Watsons iş hacminin büyümesi oldukça yüksek bir olasılıktır. Bu sebeple de şirketin oldukça büyük kişisel bakım pazarı vardır. Sürekli olarak trendleri takip ederken yeni ürünlerle birlikte müşterilerini de memnun etmektedir. Ayrıca Türkiye içerisinde yapılan bir ankete göre en çok güvenilen 3 kişisel bakım markasından biridir Watsons şirketi oldukça önemli bir marka olmakla beraber, şirket bünyesi altında hizmet veren firmaların kısa bir süre içinde büyük kârlara ulaştığı bilinmektedir. Bu mağazayı açan birçok kişinin iş hacmi günden güne büyümektedir. Dünyanın en önemli kişisel bakım firmalarından olan Watsons şartlarını eksiksiz olarak yerine getirdiğinizde müşteri potansiyelinin de büyüdüğünü göreceksiniz. Özellikle yer seçerken AVM’leri tercih etmeniz en doğrusu olacaktır. Banka teminat mektubunda da miktarlar değişkenlik göstermektedir. Tüm bu şartları yerine getirdiğiniz zaman ve personellerinizi eğittikten sonra bu konuda başarısız olmanız imkânsız gibi bir şeydir.

 

Watsons Bayilik Başvurusu ve İletişim Adresleri

Watsons bayilik başvurusu için direk olarak iletişim numaralarından ulaşma imkânına sahipsiniz. Hem adres hem de telefon bilgilerini paylaşacağımız bayilik başvurusunda, dikkatli bir şekilde konuşmanızı öneririz. Ayrıca merkez binası da İstanbul Anadolu Yakası Ümraniye’dedir.

Adres;

Site yolu sokağı, No 5/4, Anel İş Merkezi, 4. Kat Ümraaniye / İstanbul

Telefon Numarası: +90 (216) 635 68 00

Watsons Tarihi

Watsons, 1828 senesinde Canton’da olan ihtiyaç sahibi kişiler için tıbbi destek amacı ile bir dispanser olarak ortaya çıkmıştır. Daha sonraları da mağazalaşarak 1980 yılında Hong Kong’da dokuz mağaza birden açmıştır.

Watsons Kartı

Watsons kartı, hediye kart olup bazı durumlarda cüzi bir miktar ile satın alınabilen bir karttır. Yüklenen tutar sonucunda satılan tüm ürünler bu kartla birlikte satın alınabilir ve kullanılabilir. Kartta biriken bakiye paraya çevrilemez ya da iade edilemez ancak watsons mağazalarında kolaylıkla kullanılabilir. Kartın kullanılmaya başlanmasından itibaren yüklemelerin 1 yıl içerisinde kullanılması gerekmektedir. Program sadece Türkiye Cumhuriyeti'nde geçerlidir.18 yaşından küçüklerin programa katılabilmeleri için ebeveynlerinden ve yasal vasilerinden yazılı izin almaları gerekmektedir. Şirket, ortaklık ve benzeri kuruluşlara açık olmayan plandan sadece gerçek kişiler faydalanabilir. Plan kişiye özeldir ve plan kapsamında elde edilen terfi, puan gibi fırsatları başkalarıyla paylaşamaz.

Watsons Kartının Aktive Edilmesi

Watsons Card'ı aldıktan sonra dört şekilde etkinleştirebilirsiniz. Bu yöntemler;

 • Müşteri isterse watsons.com.tr'ye girerek kartını aktif edebilir.
 • Müşteri, Watsons mobil uygulamasını cep telefonuna indirir ve buradan Watsons kartını etkinleştirebilir.
 • Ayrıca müşteriler en yakın şubeye giderek mağazadaki tabletten de aktivasyon yapabilmektedir.
 • Müşteriler, müşteri hizmetlerinden 0 850 755 99 87 numaralı telefonu arayarak kartı aktif hale getirebilirler.

Müşteri, kendisine uygun olan dört yöntemden birini seçerken, Aktivasyon kodu kısa mesaj olarak gönderilir. Müşteri, yukarıda seçmiş olduğu uygulamada çıkan sayfaya bu kodu yazarak kartı aktif hale getirir. Kart aktif edildikten sonra karta 250 puan yüklenir. Puanlar, tüketildikten sonra 72 saat içinde karta yüklenecektir. Kartı okutarak yüklenen puanları mağazadaki kasiyerden öğrenebilir veya www.watsons.com.tr sayfasına bizzat giriş yaparak puanları kontrol edilebilmektedir.

Watsons Kartının Ücreti

Watsons kartı, cüzi bir miktarda ödeme yaparak alınabilir. Şayet bayilik almak isterseniz bu konu ile ilgili olarak watsons bayiliği sizlere gereken bilgileri verecektir. Bunun yanı sıra Watsons kartları müşteriler tarafından 3 sene boyunca müşteriler tarafından kullanılmazsa kapanmaktadır. Watsons kartındaki biriken bonuslar da 1 sene boyunca kullanılabilmektedir.

Watsons Card'ın avantajları şunlardır;

 • Watsons kartı her alışverişte kullanıldığı zaman puan birikir. Bu sistemde 1 TL karşılığında 1 puan alınmaktadır.
 • Watsons kart sahiplerine özel teklifler sağlanır
 • Kart sahibi müşterilerin doğum günleri için özel indirimler sağlar
 • Watsons mağazalarında satılan markalar, Watsons kart sahiplerine özel indirimlerle satılmaktadır.
 • Watsons, her yılın sonunda kart sahiplerine özel fırsatlar sunacaktır.

Watsons Kart İptali veya Feshi

Watsons, bu planı herhangi bir zamanda sebep göstermeksizin feshedebilir ve Watsons, uygun görmediği herhangi bir plan uygulamasını reddetme hakkını saklı tutmaktadır. Watsons Card'da alışveriş yaptıkça puanlar birikmeye devam etmektedir. Biriken puanları kullanmak için Watsons kart üye bilgilerini Watsons web sitesi veya Watsons mağazasına elektronik ortamda kaydetmeniz ve üyelik formundaki formu doldurduktan sonra cep telefonunuza SMS ile gelen aktivasyon kodunu girmeniz gerekmektedir. Watsons Card'ın 36 ay içerisinde kullanılmaması durumunda program üyeliği sona erecek, kişisel bilgiler silinecek ve kart kullanıma kapatılacaktır.

Watsons Dünyası

Watsons, yukarıda da bahsedildiği gibi Hong Kong’da 1941 yılında kurulmuştur. 26 pazarda 16.000 mağazası ile dünyanın en büyük uluslararası sağlık ve güzellik ürünlerinin perakende mağazası zinciridir. Asya ve Avrupa’da toplam olarak 14 pazarda 8.000’e yakın mağaza ve 1.500’den de fazla eczane ile birlikte faaliyetini devam ettirmektedir. Bununla birlikte Asya’nın lider olan sağlık ve güzellik ürünlerininn perakende zinciridir. Watsons, sağlık, iyi bir yaşam ve güzellik ürünleri konusunda iyi bir konumdadır. Watsons’un sloganı ise “İyi Görün, Harika Hisset” şeklindedir. Bunun için de mağazalarında iyi bakım ürünleri satılmaktadır.

 

 

YorumlarNot: Yorumlarınızda: Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

Bu firma için yorum bulunmamaktadır. İlk yorum yapan sen ol!

Bayilik Başvurusu Yapanlar


İlk bayilik başvurusu yapan sen ol!

Bayilik İçin Başvur!